Det blev en lyckad exkursion i lördags trots att det duggregnade på morgonen och var mulet. Som tur var försvann regnet strax innan alla skulle samlas.
Runt 20 personer deltog och vi fick se fler arter än vi hoppats på. Väldigt kul! Höjdpunkterna var stenknäck, pilgrimsfalk och strömstare. De flesta verkade nöjda och glada.
Efter exkursionen så stannade en tredjedel av gruppen kvar och fikade på Katedralcafeet. Där pratades det fåglar, vi delade tips med varandra och hade trevligt.

En besökare hade åkt från Stockholm för att gå på exkursionen och roligt nog hon fick se de två arter hon hade hoppats, nämligen pilgrimsfalken och strömstaren. För övrigt har vi lyckats ragga en blivande ny medlem i UOF och det är ju suveränt!

Det här var Petra Ögrens och Barbro de Jounges premiär som exkursionsledare. Det känns bra att den blev så lyckad. Tack till alla som kom och bidrog till att det blev en trevlig exkursion!
